SDC PTH-2+4H5X4.5 16A Inrush, 6 Conductor Power Transfer Hinge, Oil Rubbed Bronze, 5" x 4.5"
  • MPN: PTH-2+4H5X4.5
  • JMAC ID: 200215467
JMAC_ID:
df_manual_boost:
1.75
The SDC PTH-24H5X45 is a 16 Amp Inrush, 6 conductor 5" x 4-1/2" power transfer hinge with an oil rubbed bronze finish. Installed in the center hinge position of the door, PTH power transfer hinges provide the concealed wires required between the door and the frame, for the purpose of powering and monitoring electric door hardware. The unit is equipped with a concealed door position switch.
Also known as: SZ-PTH24H455, PTH24H5X45
Technical Specifications:
  • Dimensions: 5" x 4-1/2"
  • Voltage: 1A @ 12/24V per pair