Gentex-SSPK24AWW
  • MPN: SSPK24AWW
  • JMAC ID: 200418308
JMAC_ID:
df_manual_boost:
1.75
The SSPK24AWW can be mounted in a 4 square x 2-1/8 deep back box, an extension ring is not needed.
The SSPK24AWW provides a 25 or 70.7 VRMs speaker with field selectable power taps of 1/8W, 1/4W, 1/2W, 1W, 2W or 4W. The SSPK24AWW strobes can be synchronized by using the Gentex AVSM Control Module, FACPs or power supplies that include the Gentex Synchronization Protocol.
UPC: 700217026397
Also known as: GN-SSPK24AWW
For more information about the Gentex SSPK24AWW, please contact us.
  • Speaker voltage 25 or 70.7 VRMs standard, field selectable (intelligible)
  • Field selectable power taps: 1/8W, 1/4W, 1/2W, 1W, 2W, 4W
  • High quality dBA output (intelligible)
  • Frequency range 400-4000 Hz
  • Screw terminals, separate in/out wiring (12-18 gauge)
  • Wall mounting to a standard 4 (10.16 cm) square x 2.125" (5.4 cm) deep back box
  • To synchronize use the Gentex AVSM Control Module
  • Tamperproof grill
  • 24VDC tamperproof selectable candela selections of 15, 30, 60, 75 and 110
  • 24VDC fixed 15/75 candela unit also available