GRI 184-12-W 1" Steel Door Recessed Switch Set, White, Standard Gap Up to 1/2", Closed Loop, Standard 12" Leads
  • MPN: 184-12-W
  • JMAC ID: 200204298
In Stock
  • Expedited Shipping Available Expedited Shipping Available
  • Need it Tomorrow?
    Need it Tomorrow?
JMAC_ID:
df_manual_boost:
1.90
UPC: 069762500440
Also known as: 18412W, GI-18412W
UPC: 697625004409
Also known as: GI-18412W, GRI-18412W, 18412W
Technical Specifications:
  • Product Material: Steel
  • Limited Warranty: Lifetime
  • Standard Gap: 0.50"
  • Additional Information: Maximum Switching Voltage:200VDCMaximum Switching Current:0.400AMaximum Contact Rating: 10WElectrical Configuration: N/OStandard gap up to 1/2"Closed loop1" Diameter
  • Product Type: Magnetic Contact
  • Product Series: 184
  • Mounting Type: Steel Door
  • Product Color: White
  • Standard Gap (mm): 12.7
  • Color: White
  • Country of Origin: United States
For more information about the GRI 184-12-W, please contact us.
  • Switches or Magnets are Available Separately
  • UL and ULC Approved
  • Standard 12" Leads
  • UL 10C Fire Rated
  • Self-Locking Solid, One Piece Design
  • 7/8" Diameter also Available - Call Factory
  • Closed Loop
  • Standard Gap Up to 1/2" on Steel
  • 1" Diameter Mounting