Camden CM-30E Single Label Switch, PUSH TO EXIT, 12-28V Incandescent
  • MPN: CM-30E
  • JMAC ID: 200016141
In Stock
  • Expedited Shipping Available Expedited Shipping Available
  • Need it Tomorrow?
    Need it Tomorrow?
JMAC_ID:
df_manual_boost:
2.20
UPC: 670454153012
Also known as: CM30E
Technical Specifications:
  • Dimensions: 4 1/2"x 2 3/4" x 2 1/2” (114.3mm x 70mm x 63.5mm)
  • Std. Finish: US32/C32D
  • Current Draw: LED Bulb: 14mA, Std. Bulb: 80mA
  • Switch Type: Momentary
  • Contact Rating: 10A@30V DC
  • Contact Type: SPDT Form 'C'
  • Voltage: 12/24 VDC
For more information about the Camden Door Controls CM-30E, please contact us.
  • Optional LED bulb provides super-bright operation and longevity (10 yr estimate)
  • 3yr. 'Camden Tough' warranty with '2 for 1' replacement
  • High visibility 2" square button