  • MPN: 9975L-NL-12-F 4 US10 LHR
  • JMAC ID: 200833035
+ Free Shipping
JMAC_ID:
df_manual_boost:
1.75
The Von Duprin 9975L-NL-12-F-4-US10-LHR is a mortise lock fire exit device designed for a 2'10" to 4' door size. The unit is equipped with a grooved mechanism case, a night latch trim and a 12 lever with left hand reverse orientation. The device features a satin bronze finish.
The 9975-F is a fire exit mortise lock device for all types of single doors up to 4 x 10 (1219mm x 3048mm) or 8 x 10 (2438mm x 3048mm) double doors installations, UL listed for Fire Exit Hardware. Devices are ANSI A156.3 2001 Grade 1. Fits door stiles as narrow as 4-3/4" (121mm). The mortise lock device is non-handed except when the following device options are used: -2 (Double Cylinder) or SS (Signal Switch) devices.
The 7500 Mortise lock is equipped with a 3/4" (19mm) anti-friction latch bolt which is field reversible without removing the lock from the door. It has a non-handed auxiliary bolt for deadlocking and a faceplate with an adjustable bevel.
Also known as: 9975LNL12F4US10LHR
Technical Specifications:
  • Country Of Origin: USA
  • UL Listing: UL 10C
  • Finish Description: Satin Bronze Clear Coated
  • BAA Qualified: Yes
  • Limited Warranty: 3 Years
  • Fire Rated: Yes
  • Grade: Grade 1
  • Hand: Field Reversible
  • Finish: 612/US10
  • Series: 9975 Series Mortise Exit Device
For more information about the Von Duprin 9975L-NL-12-F 4 US10 LHR, please contact us.
  • 12 lever with left hand reverse orientation
  • Satin bronze finish
  • Grooved mechanism case
  • No mechanical dogging
  • Designed for a 2'10" to 4' door size