System Sensor SSM24-6 Alarm Bell, 6", 24VDC
  • MPN: SSM24-6
  • JMAC ID: 200015989
In Stock
  • Expedited Shipping Available Expedited Shipping Available
  • Need it Tomorrow?
    Need it Tomorrow?
JMAC_ID:
df_manual_boost:
1.90
The SSM24-6 is a 6", 24VDC alarm bell.
UPC: 783863025938
Also known as: BK-SSM246, SSM246
Technical Specifications:
  • Warranty: 3 years
  • Sound Output: 85 dBA
  • Operating Voltage Range: 19.2-26.4 VDC
  • Operating Temperature Range: -31F to 140F
  • Current Draw: 0.030A
  • Size: 6"
For more information about the System Sensor SSM24-6, please contact us.
  • DC models polarized for use with supervision circuitry
  • DC model
  • Mount directly to standard four-inch square electrical box indoors
  • Comes pre-wired
  • High dB output
  • Low current draw
  • Approved for indoor and outdoor use
  • 6 inch size