DITEK DTK-2MHLP75BWB 75V Data & Signaling Surge Suppressor
  • MPN: DTK-2MHLP75BWB
  • JMAC ID: 200046572
Limited Stock
  • Expedited Shipping Available Expedited Shipping Available
  • Need it Tomorrow?
    Need it Tomorrow?
JMAC_ID:
df_manual_boost:
2.20
UPC: 782980511171
Also known as: DK-2MHLP75BW, DTK2MHLP75BWB
Technical Specifications:
  • Housing: ABS
  • Weight: 1.2 oz (34g) without base; 2.8 oz (79g) with base
  • Dimensions: Module: 1.9”H x 2.1”W x 1.4”D, (48mm x 53mm x 36mm); Module with Base: 2.6”H x 3.25”W x 1.5”D (66mm x 83mm x 38mm)
  • Protection Modes: Line-Ground (All)
  • Data Rate: 200kbps (5v) to 2Mbps (130V)
  • Max Surge Current: 20kA
  • Max Continuous Current: 5 Amps
  • Base: 10AWG max screw terminals
  • Connection Method – Module: Edge card into DTK-MB mounting base
  • Agency Approvals: UL497B
  • Typical Let Through Voltage: 108V
  • MCOV: 90V
  • Service Voltage: 75V
For more information about the Ditek DTK-2MHLP75BWB, please contact us.
  • 75V service voltage