ComNet PS-DRA240-48A 48VDC, 240W DIN Rail High Temp Power Supply for PoE Applications
  • MPN: PS-DRA240-48A
  • JMAC ID: 200469889
JMAC_ID:
df_manual_boost:
1.75
The ComNet PS-DRA Series offer a complete range of high quality, low noise switching mode power supplies of various output sizes ideally suited to the entire ComNet industrial product range that require 48VDC power input. These rugged units are DIN rail mountable, providing an ideal mounting configuration to a mating ComNet industrial switch or any product using our range of DIN rail mounting adapters. The wide ambient operating temperature range permits installation in most out of plant and unconditioned environments, such as those found in intelligent transportation systems or factory automation/industrial control applications. Unconditional line and load protection is provided.
UPC: 845770012972
Also known as: CCN-PSDRA24048A, PSDRA24048A
Technical Specifications:
  • Width: 3.3"
  • Height: 4.9"
  • Depth: 4.9"
  • Limited Warranty: 3 Year
  • Output Power (W): 240
  • Environmentally Friendly: Yes
  • Output Power: 240 W
  • Width (mm): 83.566
  • Form Factor: DIN Rail
  • Weight (Approximate) (g): 1378.921
  • Input Voltage (V AC): 120, 230
  • Input Voltage: 120 V AC, 230 V AC
  • Product Type: Proprietary Power Supply
  • Weight (Approximate): 3.04 lb
  • Height (mm): 124.46
  • Depth (mm): 123.698
  • Output Voltage: 48 V DC @ 5 A
  • Efficiency: 90%
For more information about the ComNet PS-DRA240-48A, please contact us.
  • 48VDC, 240W, 5A
  • 3 Year Warranty
  • Wide operating temperature range: -40º to +71º C
  • Natural convection cooling; no troublesome fans
  • Small package for limited space installations
  • High operating efficiency; up to 90%
  • Adjustable output voltage range support
  • Mounts on standard 7.5 or 15 mm DIN-rail