Speco SPC15RP 5" x 8" Weatherproof PA Speaker
  • MPN: SPC15RP
  • JMAC ID: 200083224
Limited Stock
JMAC_ID:
df_manual_boost:
1.75
5" x 8" Weatherproof PA Speaker
Speco's 5 x 8 inch white ABS PA speaker is completely weatherproof. It features stainless steel hardware and an adjustable ABS plastic base that pivots 90 degrees. It offers a frequency response of 200 to 15,000 Hz with a 15 watt nom/30 watt maximum power rating. It features a 105 dB sensitivity and an 8 ohm impedance.
UPC: 030519182157
Also known as: SO-SPC15RP, SPC-SPC15RP
Technical Specifications:
  • Depth: 9"
  • Height: 5"
  • Width: 8"
  • Sensitivity: 105 dB
  • Packaged Quantity: 1
  • Minimum Frequency Response: 200 Hz
  • Maximum Frequency Response: 15 kHz
  • Sensitivity (dB): 105
  • Minimum Frequency Response (Hz): 200
  • Maximum Frequency Response (Hz): 15000
  • Product Type: Speaker
  • Weight (Approximate) (g): 1156.661
  • RMS Output Power (W): 30
  • RMS Output Power: 30 W
  • Weight (Approximate): 2.55 lb
  • Color: White
  • Depth (mm): 228.6
  • Height (mm): 127
  • Impedance (Ohm): 8
  • Width (mm): 203.2
  • Limited Warranty: 2 Year
  • Impedance: 8 Ohm